Skip to main content

Kış aylarında cilt sağlığı ve beslenme

Yaşamın kaynağı olan beslenme tüm organlar, tüm hdokular, tüm hücreler için en önemli unsurdur. Bugün cilt ile ilgili hangi kreme, hangi gençleştirici veya iyileştirici uygulamaya baksak içerisindeki önemli bileşenin besin öğesi olduğunu görmekteyiz. Hayatın bu kadar yoğun yaşanmadığı, hava kirliliği, güneş ışınlarının bu denli zararlı etkilerinin olmadığı dönemlerde insanların doğal, GDO suz, sağlıklı ürünlerle beslendikleri dönemlerde cilt sorunları bu kadar fazla değildi. Günümüzde değişen koşullar nedeniyle, besin kaynaklarındaki değişiklikler nedeniyle artık cildimiz için özel birşeyler yapmak, ciildimiz için daha sağlıklı olacak besinleri tercih etmek gerekli hale geldi.

Yapılan yanlış diyetler, tek besin diyetleri, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerle vücudumuzda vitamin ve mineral dengelerinde bozukluk, yetersizlik oluşabilmektedir. Cildimiz için özellikle antioksidan etkisi olan vitaminler ve Çinko, Selenyum başta olmak üzere bazı mineraller gereklidir.

Çinko; vücutta biçok enzim yapısında bulunmaktadır, depolandığı yerlerden biride epitel hücre dediğimiz cildimizin katmanlarını oluşturan dokulardır. Çinko eksikliği; tırnaklarda beyaz noktalanmalara, saçlarda dökülmelere neden olmaktadır. Günlük Çinko alımı 8-11 mg arasındadır. Çinko açısından zengin besinler; buğday embriyosu, karaciğer, badem içi, buğday, peynir, bulgur, ceviz, et, mantar, kurufasulye.

Selenyum; özellikle antioksidan özelliği ve e vitamini ile sinerjik çalışabilmesi nedeni ile önemlidir. Hücre zarının dayanıklılığının artmasında etkindir. Selenyum açısından zengin besinler; deniz ürünleri, böbrek,yürek, et. Aşırı alım durumunda toksik etki gösterebilir.

E vitamini ; yağda eriyen bir vitamindir, hücre zarının dayanıklılığını arttırır,görevini yapmasına yardımcıdır, antioksidantdır.hücrelerin dayanıklılığını arttırır, yenilenmesini sağlar. Gereksinim beslenme alışkanlığına göre değişiklik göstermektedir. E vitamininden zengin besinler ; soya yağı, bitkisel yağlar, fındık ceviz, badem, buğday özü, tahıl taneleri, kurubaklagil, tereyağı.

A vitamini ; epitel dokunun bütünlüğü için gereklidir, antioksidandır. Bu nedenle cilt sağlığında önemli vitamindir. A vitamini; karaciğer, balık, süt-süt yağı, yumurta sarısında, turuncu ve sarı sebze ve meyvelerde de A vitamini öncüsü maddeler bulunur. Alım düzeyi yaşa göre değişiklik gösterir.

C vitamini; antioksidandır, kolajen sentezinde görev alır. (kollojen dokuları birarada tutan proteindir). Sebze ve meyveler C vitamininden zengindir.

Başta A, C, E vitaminleri ve Selenyum ve Çinko mineralleri olmak üzere cilt sağlığı için yeterli dengeli beslenme önemlidir. Bol su tüketimi cildin elastikiyeti için gereklidir, ancak kış aylarında genellikle su içme isteği azalmaktadır ve alışkanlık kazanmamış kişiler su tüketimini azaltmaktadır. Günlük 2,5- 3 L su içilmelidir, yaz veya kış bu miktar çok değiştirilmemelidir. Fazla şekerli besinler, aşırı yağlı besinler ciltte sivilcelere kızarıklıklara yol açabilmektedir. Kışın havaların soğumasıyla birlikte ağır tatlılar, kuruyemişlerden özellikle yağlı olanların tüketilmesiyle birlikte ciltte bazı bölgelerde kuruluklar, bazı bölgelerde sivilce ve kızarıklıklar oluşabilmektedir. Yapılan çalışmalarda doymuş yağ oranı düşük beslenme şeklini tercih edenlerde ciltte bozulmaların daha düşük olduğu görülmekte ancak kesin bir sonuç belirtilmemektedir. Tamamen yağsız beslenmek de doğru seçim değildir çünkü cilt sağlığı için gerekli olan A vitamini ve E vitamini de yağda eriyen vitaminlerdir. Bu nedenle zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel sıvı yağlar beslenmede bulundurulmalıdır.

Sonuç olarak kış mevsiminde de yazın olduğu kadar bol 2,5- 3L su tüketmek, asitli içeceklerden, doymuş yağlı gıdalardan uzak durmak , basit şekerlerden uzak durmak önemlidir. Meyve ve sebzeyi hem vitamin ihtiyacı açısından hem de sıvı içerikleri açısından günde 5-6 porsiyon meyve ve öğle -akşam yemeklerinde sebzeli yemek veya salata şeklinde mutlaka sebze bulundurulmalıdır. Günde 2-3 ceviz-5-10 badem tüketilmelidir.

Kaynak: Doktor Sitesi


Besin, Beslenme, Cilt, Vitamin, Yağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir