Skip to main content

Alanya Belediyesi Kültür Evi ve Herbaryum

Alanya Belediyesi Kültür Evi ve Herbaryum, geleneksel Alanya Evi’nin güzel örneklerinden biridir. Alanya Belediyesi tarafından istimlak edilerek restore edilen Kızıl Kule’nin kuzeyinde, İskele Caddesi üzerinde bulunan bu tescilli yapı, yanındaki evle birlikte (bugünkü Liman Başkanlığı) 1860 yıllarında Mülazım Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır.

  • 1800’lü yıllarda Alanya Kalesi’nin surlarla çevrili alanı dışında gelişmeye başlayan Alanya kentini temsil eden geleneksel Alanya evlerine ait bir örnektir.
  • İki katlı sofalı plan tipine sahip olan tescilli yapının, alt kat duvarları ahşap hatıllı moloz taş duvar, üst kat duvarları ise ahşap bağdadi sistemde olup iç duvarlar samanlı kıtıklı sıva ile sıvanmıştır. Geleneksel Alanya evlerine özgü ahşap pencere, kapı ve tavan detayları yapının zemin ve üst katında izlenebilmektedir.

Orijinalinde geleneksel Alanya evlerinin özelliği olan depolama hayvan barındırma ve servis mekânlarından oluşan zemin kat, herbaryum olarak hizmet vermektedir.

Türkiye’de Belediye bünyesinde kurulan ilk herbaryum özelliğini taşıyan bu merkez; Alanya Kalesi flora ve fauna türlerinin incelenmesi” çalışması kapsamında bugüne kadar Alanya Kalesi ve çevresinde tespit edilen 20 tanesi endemik olmak üzere 322 bitki türü ve 38 kelebek türünü sergilemektedir. Tescilli yapının üst katı ve bahçesi ise bütün bir yıl boyunca dönemsel sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Açılış/Kapanış Saatleri

  • Hafta içi her gün 08:30/17:00
  • Hafta sonu kapalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gezilebilecek tarihi yerler