Skip to main content

Syedra (Sedre)

Syedra (Sedre), Alanya Mersin karayolu üzerinde Alanya’nın 23 km doğusunda bulunan ören yerinin bilinen en eski tarihi M.Ö. 7.yüzyıla kadar gitmektedir. Kentin M.Ö.7.yüzyıl ile M.S.13.yüzyıl arası iskanı vardır.

Oldukça geniş bir yerleşim alanına sahip olan kentin etrafı surlarla çevriliydi. Günümüzde ayakta kalabilen doğal su kaynağından beslenen içi sıvalı oldukça büyük sıralı sarnıçlar, içinde kalıntıları mevcut vaftiz mağarası, zemininde mozaik kalıntıları bulunan görkemli bir hamam, cimnasyum, sütunlu cadde ve kenarındaki dükkanlar, tapınak, tiyatro, kiliseler, idari yapıları, akropol ve nekropol alanları ile örnek bir Roma yerleşim yeridir.

M.S. 2.yüzyılda bütün Roma’da imparatorluğa karşı çıkan isyanlara bu bölgede de rastlansa da Syedra halkı isyancılara karşı imparatorluktan yana olmuştur. Bu nedenle Roma imparatoru Septimus Severus tarafından bir teşekkür mektubu ile onurlandırılmıştır(M.S194). Bu mektup mermer üzerine yazılarak Syedra sütunlu caddede döneminde halka gösterilmiş günümüzde ise Alanya arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Açılış/Kapanış Saatleri

  • Açılış Saati: 09:00
  • Kapanış Saati: 18:00
  • Gişe Kapanış Saati: 17:30
  • Kapalı Günler: Her gün açık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

Telefon

E-posta

Web

Facebook

Twitter

İnstagram

Adres

Seki, 07430 Alanya/Antalya

Gezilebilecek tarihi yerler

Gezilebilecek tarihi yerler