Muhteşem Yöresel Tat: Alanya Gülüklü (Hülüklü) Çorba

Hayatınızda hiç Gülüklü Çorbayı duydunuz mu? Duymayanlar ve ilk defa duyanlar için bu yazımız önemli bir fırsat niteliğinde. Hadi bakalım sizlerle muhteşem bir yöresel lezzet turuna çıkalım. Kemerleri bağlayın.

Düğün, mevlit, cenaze gibi insanların bir araya toplandığı günlerde yapılan veya ev halkının önem verdiği misafirlerine özel olarak hazırladığı Gülüklü (Hülüklü) Çorba, Alanya’nın en önemli çorbası. Geçmişte düğün yemeği olarak servis edildiği için ‘’Düğün Çorbası’’ olarak da biliniyor.

Günümüzde ise sadece özel günlerde değil, Günlük yaşamda da Alanyalılar bu çorbayı tüketiyor. Bu sebeple ilçenin en sevilen çorbası olduğu da aşikar.

Gülüklü (Hülüklü) Çorba, 2019 yılında, Alanya Belediyesi tarafından “Alanya Gülüklü (Hülüklü) Çorba” adıyla “Coğrafi İşaretli Ürün” olarak tescil ettirildi.

Alanya’ya gelip de bu şahane lezzeti tatmadan gitmeyin.

Hemen yapmak isteyenlere basit bir tarfte sunalım.

Alanya Gülüklü (Hülüklü) Çorba Tarifi

Gülüklü çorbası yapımında; öncelikle 1 adet küçük boy tavuk göğüs etini orta boy derin bir tencere içine koyun. Üzerini geçecek kadar su döküp, yumuşayana kadar haşlayın. Diğer tarafta küçük bir kaba 100 gr kıyma koyun. Üzerine biraz tuz ve karabiber ekleyip, eliniz ile iyice yoğurun. Diğer detaylar için bağlantıdan faydalanabilirsiniz.

Alanya, Alanya Belediyesi, Bölge Haberleri, Çorba, Farklı Tatlar, Kültür, Türk kültürü, Yöresel Lezzetler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sizin için hazırlayacağımız özel duyurularımız için haber kanalımıza abone olun.